XCOM 2 İNCELEMESİ

XCOM serisinin ilkinde dünya uzaylılar tarafından işgal edilmiş ve insan ırkı da ‘xcom’ adında bir operasyon başlatmıştır. Operasyon başarısız olmuş ve dünya ‘advent’ adında ki ırk tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Bu yeni seride ise geriye kalan insanlar gerilla mücadelesine girişmişlerdir.

Türdeşlerinden Farkları

Hikaye bilimkurgu klişeleriyle dolu gibi gözükse de, formüle edilmiş açılış ve sahip olduğu mükemmel hikayesi ile bu durumu görmezden gelmemizi sağlıyor. Daha da önemlisi her bir karakterin birbirinden farklı hikayelerinin olmasıdır. Askerleriniz savaşta öldürürken veya görevleri tamamladıkça deneyim kazanırlar ve sonrasında seviye atlarlar. Seviye atlama, bir sınıf atlamak anlamına gelir ve her sınıf, yeteneklerini kişiselleştirmek için iki farklı beceri ağacından yararlanır. Askerler ne kadar uzun süre hayatta kalırsa, o kadar güçlenirler. Ayrıca askerlerinizi nasıl ve hangi görevlerde kullanmak size bırakılmış bir karardır. Oyun içerisinde yeni teknolojileri ve yükseltmeleri araştırmak, farklı direniş gruplarıyla tanışarak bir iletişim ağı oluşturmak, yeni askerler ve bilim adamları bulmak yine oyunculara bırakılmıştır. Bunların yanı sıra savaş sırasında alacağınız kararlar, oyun içinde ki ilerleyişinizi ve gelişiminizi etkiler.

Teknik Aksaklıklar

İyi özellikleri dışında, güncelleme veya ek paket gerektirecek oyun içi teknik sorunlar yaşanabiliyor. Bunlara örnek olarak;

  • Kare hızlarının düşüşü
  • Ara sahnelerde ara sıra ses kesintileri olabiliyor
  • Oyun açılışında ve görev anlarında geç yüklenme sorunu

Bu teknik sorunlara oyun ekibi hızlı bir şekilde müdahale ederek, oyuncuların mağduriyetini en az indirmeye çalışıyor.

Vahşi ve acımasız yeni uzaylı rejimine karşı ittifaklar kurmak, iyi stratejiler oluşturmak ve sahada bunları uygulayarak devrim yapmak yegane amaç gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir