Hayvanlar Nasıl Ürer Büyür Ve Gelişir

Dünyadaki bütün canlılar neslini devam ettirebilmek için üreme yaparlar. Üreme çoğalma olarak ta bilinir. Bu olay canlı neslinin devamını sağlar. Çoğalma yeteneğine sahip olan bireyler bu yeteneğini kendine benzer bireyler ortaya çıkartmak için kullanır.

Üreme Çeşitleri Nelerdir?

Üreme yalnızca insanlarda olmaz bitkiler de buna dahildir. Üreme iki kola ayrılır. Eşeyli üreme ve eşeysiz üreme. Bunlar da kendi içlerinde guruplara ayrılır. Eşeysiz üreme de Bölünme Monrea protista ve mantarlarda görülür. Tomurcuklanarak üreme maya hücrelerinde görülür. Sporlar üreme parazit bir hücreli, mantar ve bazı bitkilerde görülür. Son olarak ta Vejetatif üreme ana bitkiden ayrılan kısmın bölünebilmesi ile meydana gelir. Eşeyli üremede ise iki canlının cinsel birlikteliği sonucunda meydana gelen canlı oluşumdur.

Büyüme Ve Gelişme Nasıl Olur?

Büyüme nedir ve ya gelişme nedir bu ikisi aynı gözükse de birbirinden çok farklı şeylerdir.
Büyüme canlının zaman ile kütle ve hacim yönünden artış göstermesidir. Gelişme ise canlı vücudunun bazı görevleri yapabilmesi için olgunlaşmasına vücut belli bir seviyeye geldikten sonra büyüme yavaşlamaya başlar ama vücut her daim gelişir. Bu durum bitkilerde de böyledir bitkiler de belli bir boyuta geldikten sonra büyümeyi bırakır ve gelişimine devam eder. Örneğin bir çocuk doğduğu andan itibaren büyür ve gelişir ancak belli bir yaşa geldikten sonra büyümesi yavaşlar. Bir ağaç düşünün sonsuza kadar büyümez ama hayatta kaldığı sürece gelişir ve yeni meyveler dünyaya getirir.

Biz insanlar da canlılar kategorisinde hayvanlar aleminde yer almaktayız. Bizler de neslimizin devamı için yeni bireyler meydana getiririz. İnsan olarak bunu evlilik adı altında yaparız. Ama bu sadece insanoğluna ait bir özelliktir. Tabi ki de öbür canlılar da kendine eş seçer örneğin bir divane kuşu eşi olmadan yaşayamaz. Annelik babalık duygusu her canlıya verilmiştir bitkiler hariç canlılarda korumacı bir özellik vardır yavrusuna zarar gelmesini istemez ilerde onların da büyüyüp gelişmesini bir eş bulup neslini devam ettirmesini ister. Zaten hayat ta böyle bir şey doğar büyürüz ürer ve ırkımızı devam ettiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir